Zimní Andalusie s dítětem

Buenos días! V tomhle článku s vámi budu sdílet náš itinerář z prosincové a lednové cesty po Andalusii s 1,5 ročním synem. Stručně popíšu místa, která jsme navštívili a co v nich bylo fajn pro děti.

Ráda se s vámi podělím i o to, kde jsme čerpali inspiraci, protože jsme tady jeli poprvé.

Zimní Andalusie s dítětem

JAK JSME SE ROZHODLI CESTOVAT?

23 dní během prosince a ledna jsme měli v plánu vycestovat. Jelikož je to dálka kolem 3000km, rozhodli jsme se karavan nechat doma a pojmout to jinak. Letecky do Malagy, půjčit si auto a zařídit si ubytování na různých místech, abychom mohli poznávat.

LETENKY

Letenky vždy vyhledáváme na stránce www.azair.cz. V prosinci toho moc nelétá v porovnání s jarem až podzim. Chtěli jsme odlet i přílet v rozumný čas. To splňoval let Wroclav -> Malaga. Letiště ve Wroclavi je velmi milé. Jen několik odletů během toho dne. Byl tam klid, dětská herna a my z toho měli příjemný zážitek.

PLÁNOVÁNÍ CESTY

Na blogu Naruby.life a na stránkách Hanky Machalové jsem si přečetla několik tipů, kam se podívat s dětmi plus jsem se zkontaktovala s lidmi z rodiny, kteří mají Andalusii opravdu projetou a byli tam s dětmi.

Zajímala nás hlavně příroda, moře, hory. Města jen okrajově. Tyto body jsem si zaznačila do aplikace Mapy.cz a pak už jsme jen plánovali, kudy to vezmeme, abychom místa navštívili.

UBYTOVÁNÍ

Hledali jsme vždy na booking.com nebo Airbnb. Chtěli jsme si každé místo užít, proto jsme cílili na to, abychom strávili v dané lokalitě cca týden. Ubytování jsme vždy hledali tak den až dva před odjezdem do další destinace. Jednalo se o velmi spontánní dovolenou. 🙂

Při výběru ubytování jsme vybírali takové, které

  • mělo kuchyň (nejpohodlnější pro nás je si vařit)
  • oddělenou ložnici od obýváku/kuchyně,
  • mělo pračku (na cesty si bráváme minimum věcí a klidně co 2 dny pereme)
  • bylo v klidné lokalitě (dívali jsme se hodně na recenze od rodin – dostupné přímo v aplikaci)
  • dalo se poblíž parkovat (chtěli jsme jezdit na výlety)

MÍSTA, KTERÁ JSME NAVŠTÍVILI A NĚCO K NIM

Malaga

Město, kde jsme po příletu strávili pouze 2 dny. A bohatě to stačilo. Obešli jsme si centrum, přístav, stavili se na hřiště na pláži a prošli si Castillo de Gibralfaro, odkud jsou nádherné výhledy.

Kulturního vyžití je tady spousta, ale my se raději uklidili do klidu s tím našim jednoleťákem. 😉

ℹ️Věděli jste, že odsud pochází známý malíř Pablo Picasso a herec Antonio Banderas?

➡️Tipy na Malagu najdete třeba na webu Hanky Machalové, která to má hezky zpracované:

https://www.hanamachalova.cz/clanek-andalusie-malaga…/

Malaga sice nabízí veškeré kulturní i turistické vyžití, ovšem pro nás byla dost rušná. Proto jsme se přemístili o 45 min podél pobřeží směrem na sever.

Nerja

Velmi kids-friendly městečko. Ocenili jsme, že v úplném centru (Balcon de Europa) nemohla jezdit žádná auta. Dokonce jsme se nemuseli vyhýbat ani cyklistům nebo koloběžkám, kterých je na klasických promenádách požehnaně. Dítě jsme mohli s klidem „vypustit“.

Nerja nabízí několik malinkých pláží, krásná hřiště i s WC. Navíc je moc hezká na pohled, budete se kochat 🙂 – celá v bílém, jako spousta malých vesniček v Andalusii – tzv. Pueblos blancos. Nerja je městečko umělců, kde najdete několik netradičních obchůdků i galerii.

Frigiliana

Z Nerjy jsme si udělali výlet 9km do vnitrozemí do vesnice Frigiliana. Vyšli jsme si k hradu odkud jsou nádherné výhledy. To Štěpa prospal v kočáru a jedině dobře. Pro děti to tam není. Po tomto malém výletu jsme sešli dolů do města, kde jsme se prošli, zašli na hřiště s nejkrásnějším výhledem.

Sierra Nevada

Toto pohoří je velmi rozsáhlé. My jsme si tady zašli na túru s nosítkem z městečka Lanjaron. Cesta by se dala projet i na horském kole. Minuli jsme olivovníky, pomerančovníky, v kopcích voněl rozmarýn a my si užili krásných 22 stupňů. 🙂

La Herradura

Vyjeli jsme autem k Mirrador de Cerro Gordo odkud jsme šli okruh kolem celého poloostrova. Šli jsme ho bohužel proti směru značení. Proto se nám stalo, že jsme se několikrát ztratili a hledali cestu. Celý okruh je pouze pro pěší, takže Štěpa si to užil v nosítku. 🙂 Rozhodně doporučujeme!

Přírodní park Cabo de Gata

Pokud hledáte opravdu klidné místo bez lidí, vyrazte do přírodního parku Cabo de Gata. Můžete zde podniknout spousty treků, navštívit (v zimních měsících rozhodně) liduprázdné pláže (Playa de Monsul a Playa de los Genoveses) s křišťálově čistou vodou. My jsme neodolali a na Štědrý den do moře vlezli a asi 10min tam vydrželi. Takže ta voda zas tak studená nebyla. 😉

Westernové městečko Texas Hollywood Fort Bravo

Placená atrakce, která vás dovede na divoký západ. Natáčelo se zde spousta filmů i např. reklama na Pepsi.

Pozor na to, pokud sem půjdete s malými dětmi. Pravidelné show nejsou pro ně, protože se tam střílí a dělá to šílený hluk. Okolí je ovšem super. Písčitá zem je ideální na to jejich běhání. 😉

Guadix

Tady se můžete procházet sem a tam, zajít si k někomu na prohlídku domu, když vám to nabídne. My šli. Místní si tak vydělají nějaké to Euro navíc. Je zajímavé, že se jim tak procházíte po baráku, kde stále bydlí.

Lidé žijí v jeskyních (hliněných domcích) z velmi praktického důvodu – jde zde celoročně stabilní teplota.

Najdete tady mnoho paradoxů – u některých domků vše velmi skromné, u některých zase luxusní auta.

Super je vyjít na vyhlídku, kde máte celé městečko na dlani. Návštěva stačí na krátký výlet. Ale pokud byste chtěli atmosféru nasát více, můžete se v těchto „cuevas“ i ubytovat. 😉

Granada

My moc na ta města nejsme. Však nás znáte. 😉 Co zde navštívit si najdete třeba na webu Hanky Machalové. Pozor jenom, pokud chcete navštívit palác Alhambra. Vstupenky bývají někdy až 3měsíce dopředu vyprodané. Levnější variantou se nabízí palác Dal al Horra, kde byly vstupenky dostupné i v daný den.

V Granadě jsme si prošli muslimskou část Albacín, kde jsme si zašli do tradiční čajovny. Super zážitek. A pokud vám můžu doporučit jednu věc s malým dítětem – neberte si tady prosím kočárek, ale nosítko. 😀 Čekají vás strmé kopce, schody a „kočičí hlavy“. 😀

Alfacar

Tady by se dalo strávit několik dní dovolené. Pokud máte rádi cykloturistiku nebo pěší turistiku a horolezectví, určitě si sem zajděte na nějaký výlet.

Skalní město Torcal de Antequera

Jako bychom se vrátili do pravěku… Najdete tu několik pěších tras vedoucích skalami. Můžete si ovšem zajít jen na vyhlídku. Návštěva místa je zdarma včetně parkování (prosinec 2023). Vedle parkoviště je zázemí s restaurací, gift shopem a toaletami.

Estepona a treky v okolí

Bílé městečko s velkou širokou promenádou podél moře, kde se prohání mimo pěší i cyklisti a koloběžkáři. Takže na své ratolesti musíte dávat bacha, aby se někomu nepřipletly pod kola. (Proto se nám více líbila Nerja.)

Estepona má za sebou nádherné kopce, kam si můžete vyjet na kole nebo se projít pěšky. My chodili na túry s nosítkem prakticky denně. Všude jsou nádherné výhledy a prosincové teploty přes 20 stupňů byly více než příjemné.

Když se podíváte na mapy.cz, tak si můžete vybrat turistickou trasu dle libosti. Byli jsme moc spokojení, že to nebylo nebezpečné, ale taky to nebyl žádný pochoďák po asfaltu.

Andalusie nás nadchla. Opravdu jsem nečekala, jaké tam bude v prosinci a lednu teplo. Nosili jsme trička a kraťasy skoro každý den.

A jen jsme si povzdychli, když jsme viděli někoho s obytňákem nebo karavanem. Andalusie je ideální na tento typ cestování. Spousta možností parkování na nádherných a klidných místech.

Nevím, jak to tam je přes jaro, léto a podzim (určitě mnohem více narváno), ale přes zimu to byla úplná pohoda a klid. 🙂

Výhodou je, že je to relativně kousek. Letadlem jste v Malaze za cca 3h. Letenky se také dají sehnat za dobrý peníz. Prosinec a leden byl za nás skvělý a rádi se sem vrátíme (ideálně s karavanem ;-)).

Tak koho z vás jsme nadchli….? 😉

Pokud vás zajímají naše cesty karavanem kousek od Česka, mrkněte na >>TENTO ČLÁNEK.

pořádáme inspirativní přednášky o cestování se zajímavými hosty.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.