S DÍTĚTEM NA CESTÁCH

Už za 2 dny ji uvidíme na vlastní oči. Že o té události ještě nevíte? Mrkněte sem a určitě přijďte :-)! Vylíčí nám svou cestu Kazachstánem, na kterou se vydala pouze v ženském složení a ještě k tomu se svou čtyřletou dcerou! Řeč je o Hance Machalové, která ukazuje lidem, jak cestování může být obohacující a že se dá zvládnout i při klasickém zaměstnání a s malým dítětem.

Hani, pověz nám něco o sobě.

Jsem cestovní maniak maskovaný nenápadnou slupkou vdané zaměstnané ženy z maloměsta, která usilovně přemýšlí, kudy ven a zase zpátky. Mám široké spektrum cestovatelských zkušeností, takže neváhám podnikat odvážnější výlety mimo běžnou zónu rodinných dovolených. O své zkušenosti se dělím na stránkách https://www.facebook.com/snadnodosveta/ a přednáškami motivuji

ostatní, aby jeli také, protože stále kolem sebe vidím více lidí s hlavou plnou snů než s albem plným fotek.

Chci, aby si lidé uvědomili, že limity existují v především v jejich hlavě a pokud si myslí, že problém jsou čas nebo peníze, stačí jít na cestování chytře.

Proč sis pro jednu z letošních dovolených vybrala zrovna Kazachstán?

Byla to totální náhoda. Nikdy nebylo mým snem se tam podívat, až najedou začaly v okolních zemích kampaně na nové přímé linky do Astany, které zavedlo Polsko a Maďarsko. Kazachstán zrušil vízovou povinnost, a to vše kvůli výstavě EXPO. Využila jsem příležitosti a naverbovala kamarádky a babičku.Vzali jsme taky jednoho teenagera, protože uznejte, že víc zafrajeříte zemí jako je Kazachstán, kam jedete bez rodičů, než spolužáci s all inclusive dovolenou s rodiči. Děti, které nejsou vaše, samozřejmě můžete brát s sebou – rodiče mu napíšou lejstro, že s cestou souhlasí a dobrodružství může začít.

Co tě nejvíc na Kazachstánu překvapilo?

Na to, jak je Kazachstán daleko (je vlastně nad Indií), o nás vědí úplně všechno. O našich autech, motorkách, sportovcích, znají naše knihy, pohádky, večerníčky, značky piv.

My o nich nevíme nic. Přitom je to země, která zabírá stejnou plochu, jako vzdálenost od Londýna po Istanbul a je nejrozvinutější zemí střední Asie.

 Jak ses tam dorozumívala?

Náš pokus o ruštinu jsme nazvali Univěrzálnym slovánskym jazykóm. Místní se tomu teda smáli moc, ale vždy nám rozuměli. Nemohli jsme se nabažit skutečnosti, že lehkou modifikací rodného jazyka se můžeme domluvit takřka v celé Asii. Od Izraele přes celou hedvábnou stezku po Čínu a Mongolsko se lépe dorozumíte ruštinou než angličtinou.

Stačí se naučit azbuku a poslouchat lidi. Hned vám naskáčou obraty: Miňá zavút, ja znáju, ja panimáju, u nas nět, da, spasíba. Snadné jak facka.

Kolik dní v roce strávíš na cestách?

25 dnů dovolené v práci, všechny státní svátky a třetinu víkendů, plus nějaké to náhradní volno vždycky ještě umím usmlouvat. Obdivuji lidi, kteří si přenášejí dovolenou do dalších let. Už teď nemám jediný den ani na Vánoce. Na ty nikdy dovolenou nešetřím – vždycky to nějak dopadne.

Cestuješ hodně se svou 4 letou dcerou. Co je na tom podle tebe nejnáročnější a co naopak nejvíce obohacující?

Náročného na tom není vůbec nic. Vždy kupuji letenku napřed pro sebe a dítě, pak nabízím ostatním, aby se přidali. Vědí, že se jede s dítětem a vždy se sejde 5-8 lidí, ideální počet pro tzv.

kolavačku. Stále koluje po lidech, vypráví jim neuvěřitelné historky, něčemu se chichotá a pak spoustu času prospí. Ani o ní nevím.

Nejvíc obohacující je pozorovat, kolik toho děti zvládnou s naprostou lehkostí, jak jak se všude dobře vyspí a nepotřebují prakticky žádný komfort. Jejich nevětší komfort je, že vám stály za to je vzít s sebou. Mají velký smysl pro dobrodružství a jsou nekonečně zvědavé.

pořádáme inspirativní přednášky o cestování se zajímavými hosty.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.