Umíš cizí jazyky? Svět je ti otevřený! Že nemáš peníze na kurzy? Nepotřebuješ! Čti dál a podívej se, jaká vedla moje cesta k naučení se 4 cizích jazyků za absolvování pouhých 2 placených kurzů.
Mám zkušenost, že lidi opravdu ocení, když se jejich řečí naučíte alespoň základy. A čím více jich umíte, tím je to snadnější učit se další. Díky lásce k cestování a poznávání nových lidí se mi přihodilo naučit se rovnou 4 cizí řeči. Jaká k tomu vedla cesta?
Myslím si, že díky tomu, že jsem měla celou základku jen němčinu, musela jsem na gymplu opravdu máknout, abych se to doučila. A výsledek? Na konci čtvrťáku má člověk oba dva jazyky na dobré úrovni. Uvědom si, že to, co ti dají ve škole zadarmo, můžeš v budoucnu zaplatit desititisíci…
Hned po prvním roce mě dost štvalo, že se nedokážu normálně s lidmi bavit anglicky, a proto jsem se přihlásila na English Camp, který pořádal Elim ze Vsetína. Na tento týdenní “tábor” dojelo 8 Američanů, rozdělili nás do skupin a každý den se velmi zábavnou formou učili a byli neustále v kontaktu s angličtinou. A protože jsem perfekcionistka a chtěla jsem být už na začátku zařazena do co nejlepší skupiny ( ), pomohlo mi překládání oblíbených anglických písniček, které jsem si potom zpívala všude možně. Skupina Simple Plan byla skvělá volba! Naučila jsem se fráze, které už jsem nezapomněla. Camp se konal v roce 2008 a od té doby hrdě vlastním facebookový účet, který jsem si kvůli pravidelnému kontaktu s Američany založila . Za celý týden s nimi jsem se naučila více, než za rok na gymplu. Především praktické vyjadřování a ne slovíčko po slovíčku, ze kterých se psávaly písemky.
Faktem je, že mě už odjakživa lákalo cestování a to mou motivaci učit se cizí řeči jen posilovalo. Přemluvila jsem proto ve třinácti taťku, aby nám s bráchou domluvil týdenní návštěvu u známých z Německa (moc jsme je ale neznali :-D). Vše klaplo a společně s desetiletým Kubíkem jsme vyrazili se Student Agency přímo do Stuttgartu. Týden s místními byl opět školou nenahraditelný!
Od 18 let jsem začala pravidelně jezdit na brigády do zahraničí. První 2 roky jsem jela s kamarády na pole sbírat fazole, hrášek a maliny. Tam jsme si teda procvičili spíš tu polštinu a slovenštinu :-D. Smířili se s tím, že skotské angličtině asi NIKDY neporozumíme. Naučíš se ovšem se o sebe postarat a uděláš mamce radost
Pole mě po 2 sezónách omrzelo a rozhodla jsem se pro práci v teple, a to v Itálii! Italština se mi vždycky hrozně moc líbila. Líbila se mi všechna jejich gesta, rozhazování rukama, rychlá mluva a neustálé obměňování intonace. Takže po zkušenosti, že Italové anglicky opravdu neuměli, jsem se dobrovolně začala učit sama z knížky Italština pro samouky. Ale pozor! To nebylo jediné. Každý den jsem si s sebou nosila blok a psala, co jsem potřebovala říct.
Při společném jídle jsem se ptala Italů, jak se to řekne. Naučili mě i spousty frází a já se za 2 měsíce byla schopna vyjadřovat tak, že si lidi mysleli, že italštinu už nějaký ten rok studuji. Ale kdeže! Věděla jsem jen věci okolo mé práce. Když jsem si pak psala s italskými kamarády, vše jsem musela dohledávat. Má slovní zásoba byla omezena pouze na to, co jsem v létě potřebovala (!!!DŮLEŽITÉ!!!). Zábrany šly ovšem úplně stranou, jakmile jsem si povídala s dětmi. Mluví jednoduše,zajímá je, co říkáte, a nikdy se vám nebudou posmívat :-).
Itálii jsem si zamilovala a rozhodla se vyjet na Erasmus. Ten zahrnoval měsíční kurz, kde jsem konečně získala základy gramatiky, což všemu dost pomohlo. Učitelka anglicky nemluvila vůbec = SUPER! Na univerzitě jsem potom pokračovala 2x týdně s kurzy, které jsme měli hrazené. Doporučuji tyhle nabídky využít, kde se dá!!! Zjistěte si to, kamkoliv jedete na delší dobu. Zpravidla vždy někdo něco takového pořádá, ať už křesťanská organizace atd. Rozhodla jsem se také nebydlet s ostatními erasmáky, ale s místními. Při konverzaci se sice potíte jako čert, ale po několika měsících to přináší ovoce! Díky italštině se mi rok poté podařilo najít práci na EXPO 2015 v Miláně, ale o tom někdy jindy ;-).
Posledním jazykem je španělština. Tu jsem se opravdu CHTĚLA naučit kvůli pracovní stáži v Ekvádoru. Tam je to s angličtinou ještě horší, než v Itálii. OVŠEM pokud umíte už italštinu, španělština je dosti podobná. Proto jsem strávila nějaký čas s knížkou. Po pobytu v Jižní Americe a excelentním kurzu španělštiny v Kolumbii, o kterém se můžete dočíst zde, jsem se vracela s lepší španělštinou, než italštinou. Míchala jsem (a dodnes sem tam míchám) tyto dva jazyky dohromady, ale co! Když mi lidi rozumí, tak o co jde? Navíc velmi ocení, když dokážete ze sebe vydat něco v jejich rodném jazyce.
Zatím jsem si nestihla vyzkoušet jeden z nejúčinnějších nástrojů, který se váže k dětem, a to AuPair. Rozhodla jsem se proto uspořádat další přednášku na sdílení zkušeností s hlídáním anglických dětí :-).
Tak, toť vše o mých poznatcích. Co při učení pomáhá vám?
Kristýna