Říká se, že dojem na ostatní vytvoříte během několika vteřin. V tuto chvíli si o vás udělají obrázek a sami si vás podvědomě zaškatulkují. Přichystali jsme pro vás 12 rad, jak se s tou nejdůležitější první minutou vaší prezentace poprat.

Představení nechte na moderátorovi

Pokud si akci nepořádáte sami, bývá v místě moderátor, který vás může představit. Napište mu, co chcete, aby o vás řekl. To, že za dobu vaší prezentace promluví více osob jedině podpoří bdělost vašeho publika.

Řeč těla

Pokud vás ještě před začátkem přednášky vidí diváci, dbejte na to, co děláte. Váš postoj jim totiž už na začátku napoví, zda stojí za to vás poslouchat a něco se od vás dozvědět.

Začněte po-ma-lu

Publikum se na vás potřebuje naladit. Proto pomůže pomalý začátek. Používejte pomlky, mluvte rozvážně, než se dostanete do svého přirozeného tempa. Lidé vás pak snadněji “poberou”.

Rekvizity?…Určitě ANO!

“Co to tam má?”, “Proč nám chce ukazovat zrovna tohle?”, “Tak to by mě zajímalo, jak s tahle věc s přednáškou souvisí…” říkají si při pohledu na vás diváci, když kráčíte na pódium s nějakou rekvizitou či pomůckou. Rekvizity budí zájem, a proto je určitě nepodceňujte! Dodají vaší prezentaci šmrnc a publikum vydrží být déle pozornější.

Úvod, který budí zvědavost

“Věděli jste že…”,

“70 % populace…”,

“Kdo z vás…”…

Na začátku máme nějakou hlavní myšlenku, které se chceme v naší přednášce věnovat. Tuto myšlenku můžeme uvézt úplně obyčejně, ale můžeme si s ní i pohrát tak, aby si lidé řekli “Tak tohle se chci dozvědět!”.

Příběhy táhnou

Nic pozornost lidí neupoutá tak, jako příběh. Pohrajte si se začátkem prezentace, abyste jej vytvořili. Váš příběh ani nemusí mít konec, resp. ten konec nemusí být divákům hned na začátku prozrazen a může být až rozuzlením celé vaší přednášky!

Co nás čeká?

Ať jsme kde jsme, vždy potřebujeme nějakou jistotu. Lidé mají rádi, když se dozví, co se v následujících  minutách/hodinách dozví a jak bude vystoupení probíhat.

Čemu je dobré se vyhnout?

Spousta řečníků bohužel začíná svou prezentaci nešťastně. Dali jsme dohromady pár začátků, které doporučujeme v prezentaci nepoužívat.

Video si nechte na později

Lidé přišli na představení kvůli vám. Moment, kdy si o vás mají vytvořit nějaký obraz s prominutím “zabijete” videem.

Není moc šťastné za potlesku přijít na pódium se slovy “Dobrý den, jmenuji se Pepa a na začátek vám pustím krátké video.”

Omluvou neoslníte

 “Ehm pardon, trochu jsem se zakašlal, nejsem úplně fit.”

“Haló, haló slyšíte mě dobře, asi moc ne, že…”

(Od toho je váš čas před přednáškou, kdy byste si měli techniku důkladně vyzkoušet a nastavit hlasitost mikrofonu, který bude odpovídat vašim potřebám).

“Omlouvám se, prezentaci jsem dodělával teď ve vlaku, tak to nemám moc připravené…”

(Tímto dáváte hned divákům najevo, aby se sebrali a šli zpátky domů, protože nemá smysl, aby za vaše vystoupení vůbec platili).

Mohli bychom pokračovat dál a dál. Je dobré si uvědomit, že lidi tyto problémy nezajímají a vůbec by neměly být zahrnuty do vaší přednášky. Proto se soustřeďte na to, abyste vašim posluchačům podali co nejlepší výkon. Právě oni se totiž rozhodli si udělat čas, na přednášku zajít a zaplatit za ní.

Čtený obsah? Tak to bude nuda…

Dlouhý seznam na začátku nikoho nenadchne, ba naopak spíš znechutí. Proto není zapotřebí jej tam dávat vůbec a už vůbec nečíst text ze sleidů.

Vynechejte sebechválu

Vaše výhry, certifikáty, počet ujetých km a navštívených zemí… Opravdu je to něco, co by od vás měli diváci slyšet hned v prvních momentech, co jste na pódiu? Dost možná už to o vás ví. Nechejte si tyto sebe pochvaly na jinou část, než je začátek prezentace. Tam se věnujte spíše tomu, co svým posluchačům chcete doopravdy předat.

Začátek si dobře nacvičte

První minuta vaší prezentace patří mezi nejdůležitější části. Proto si ji dobře nacvičte, než půjdete s kůží na trh :-).

 

S mluvením na veřejnosti má spousta z nás respekt. Alespoň malou nervozitou trpíme asi všichni. Připravili jsme pro vás několik způsobů, jak se na přednášku mentálně připravit a stres tak odbourat. Stačí kliknout sem :-)!