Pořádání akcí je pro nás ještě na nějakou dobu tabu. Proto chceme tento čas využít právě pro vás, řečníky. Ať už přednášíte o cestování nebo jakkoliv jinak vystupujete na veřejnosti, nachystali jsme pro vás několik článků a rozhovorů právě na téma veřejného vystupování. Jak se na přednášku psychicky připravit?

Dobře si vystoupení nachystejte

To nejlepší, co můžete dlouho dopředu udělat je, že se dobře připravíte. Pokud zrovna nepatříte k rozeným improvizátorům, kterým to jde, věnujte se svému tématu dlouho dopředu. Mějte zhruba nachystáno, co ke každému sleidu řeknete.

Podrobně se seznamte s harmonogramem akce

Jak dlouhé má být vaše vystoupení? Počítá organizátor s pauzou? Jakým stylem má probíhat? Chtějí diváci otázky a odpovědi? Atd atd.

Technika a zázemí

Co všechno můžete a nemůžete v rámci vystoupení použít? Zjistěte si vstupy do PC. Má organizátor k dispozici HDMI nebo VGA? Na čem se promítá? Můžete použít mikrofon či port? Je v sále možné přehrát audio?

To vše vám pomůže k lepší představě o tom, jak bude vaše vystoupení vypadat.

Dýchejte zhluboka

Před vystoupením běžte na klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit nebo se běžte nadýchat čerstvého vzduchu. Dýchejte zhluboka. Snažte se vézt vzduch nejen do horní části hrudníku, ale vyplnit jím celý hrudní koš i břišní dutinu. Dýchejte pomalu, klidně se zavřenýma očima. Soustřeďte se na to, kam váš dech proudí, jakou má teplotu, vůni, jaké množství vdechujete i vydechujete. Zkrátka se na chvíli oprostěte od toho, co má za chvíli nastat.

Kliky a dřepy? Proč ne?

Nával adrenalinu udělá své a někomu ani hluboké dýchání nestačí. Abyste jej rychle spálili, nebojte si klidně před přednáškou udělat pár kliků nebo dřepů.

Těsně před vstupem na pódium se napijte

A zase ten adrenalin. Hodně nám vysuší ústa, takže se těsně před přednáškou napijte vody a pro jistotu mějte vždy sklenici vody při sobě. (U nás si někteří řečníci rovnou dávají pivo. Proti gustu… 😉 ).

Najděte si v publiku “kámoše”

Častokrát sedí v předních řadách a horlivě kývají nad každou větou, kterou vyslovíte a do toho se na vás ještě usmívají. Přesně na takového člověka se zaměřte a sem tam se na něj podívejte, protože právě ten vám dodá zpátky odvahu :-).

Počítejte, že se něco může pokazit

  1. Nebudu najednou schopen mluvit (kašel, škytavka, … – ano stává se).  Pokud to jinak udělat nejde, můžete vždy zahájit pětiminutovou pauzu. Co takhle mít ještě v záloze nějaké zajímavé video, které v tomto případě můžete pustit?
  2. Co když budu mít okno? Připravte si malé kartičky se záchytnými body, které vás navedou tam, kde jste skončili. Publikum ocení, když se na informace podíváte, než abyste “lovili” a vymýšleli si.
  3. Zklamala technika? Přesto, že tohle je na organizátorech, není nic horšího, než když nastane trapné ticho a do toho se technik snaží znovu rozběhnout projektor. Využijte tuto chvíli ve svůj prospěch. Mějte v rukávu nějaký krátký příběh, kterým diváci zase více zpozorní. “Než se projektor spustí, povím vám, co se mi dnes stalo při cestě vlakem na přednášku…” nebo “Super, máme nějaký čas navíc, rád bych se vás zeptal na …”.

TIP přednášející a motivátorky Hany Machalové

Hanka přednáší od roku 2017 a má za sebou vystoupení na nejrůznějších festivalech i konferencích. Její velmi silnou stránkou je to, že je 100% svá. Říká věci “na plnou hubu” a lidem je její přístup velmi sympatický. Ptali jsme se proto i jí, co je pro ni nejdůležitější.

“Soustřeďte se na to, o čem mluvíte a říkejte to, co říct chcete. Většinou budete lidem předávat své zážitky a zkušenosti tak se sami sebe zeptejte, co je pro vaše publikum důležité, aby si z přednášky odnesli.”

Nemusíte být zrovna Emil Holub, abyste u nás mohli přednášet. V CEST FEST dáváme prostor lidem, kteří se chtějí podělit o zajímavá témata či místa, která navštívili.

Je něco, co chcete předat světu dál? Ozvěte se nám skrz formulář pro řečníky ;-).