Jedna z kalder sopky Piton des Neiges na ostrově Réunion vytvořila kráter Mafate. Místo, kam v 18. století utekli otroci a založili zde své osady, kde jejich potomci žijí dodnes. Silnice zde nenajdete. Dostanete se sem pouze pěšky nebo helikoptérou. Proto jsou tyto osady jedinečné svým klidem, kde čas ubíhá mnohem pomaleji. Jedná se o místo, do kterého se zamiluje každý, kdo rád chodí po horách. Někteří toto místo nazývají “francouzské Machu Picchu”.

Kráter Mafate

Jak se k treku dostanu?

Ke kráteru se můžete dostat ze 2 směrů: z jižní části – městečka Cilaos nebo severní části (blíže letišti) – městečka Salazie. My zvolili 2. variantu ze Salazie (směr Mare a Citrons), kam jsme se vydali hned po příletu.

Kráter Mafate

Ze Salazie jsme dostopovali až do vesničky Grand Ilet, kde jsme měli ubytování v turistické chatě Ti Kaz Lontan za cca 600Kč/osobu i se snídaní. Pokud plánujete více dopředu, než my, podívejte se na booking či Airbnb na další místa v této vesničce. Asi 10min chůze pěšky směrem nahoru jede autobus, který vás odveze k začátku treku Cirque de Mafate nebo můžete klasicky stopem. Odtud už vyrážíte na několik dní mimo civilizaci.

Kolik času v Mafate strávím?

Okruh se dá jít celý nebo jen určité části a vrátit se klidně na místo, odkud jste vyráželi. My se vydali z Grand Ilet do Cilaos přes osady: Grand place, Ilet des Orangers, Marla až do Cilaos. Vyhradili jsme si na to 3 dny s tím, že jednu noc jsme přespali v Ilet des Orangers a 2. noc v Marle.

U místního pána na zahrádce. Za námi “Machu Picchu”

Na Réunionu se kolem 6:00 rozednívá a v 18:00 stmívá. Na to je dobré myslet. Vždy kolem 16.-17h jsme už byli na místě a věděli, kde budeme spát. Díky tomu jsme mohli posedět s místními nebo ostatními turisty (vetšinou opět z Réunionu), kteří si vyšli na “procházku”. Večery v Mafate byly zkrátka kouzelné.

Jaká je náročnost treku v Mafate?

Co se týká bezpečnosti, tak je to v pohodě. Cesta je krásně upravená, do výstupů nechybí schody ani zábradlí. Maminka s batoletem v šátku terén hravě zvládla ;-).

Na druhou stranu ovšem budete potřebovat fyzičku. My za 3 dny nastoupali přes 4000m a rovněž přes  4000m naklesali (viz mapa). Časy nám seděli přesně dle aplikace mapy.cz. Nahoru-dolů-nahoru-dolů-nahoru-….

Jak vyřešit ubytování, stravu, pitný režim?

V každé osadě se nachází ubytování (tzv. Gite) pro turisty se sprchou, WC, peřinami, povlečením, malou restaurací/barem/obchůdkem. Je ovšem zapotřebí řešit to co nejdříve, protože kapacity jsou malé! Objednat ubytování lze telefonicky nebo přes whats app. Možnosti ubytování si vygooglíte na mapě a tam potom napíšete.

My měli po celou dobu svůj stan. Míst na přespání je ovšem velmi málo. Zpravidla pouze v osadách! V Illet des Orangers jsme přespali vedle turistické ubytovny Gite du Kanal za 7EUR/osobu/noc. Mohli jsme tak využít WC i sprchu, což se po celodenním treku na horkém slunci hodilo :-). V Marle je hned vedle chaty Snack Le Marla plácek, kde si můžete postavit zadarmo stan.

Voda je na Réunionu všude pitná. My tedy vždy doplnili do láhve a problémy jsme nikdy neměli.

Kolik za co v Mafate zaplatím?

Jelikož se sem dostanete pouze pěšky nebo helikoptérou, jsou zde ceny o něco dražší.

Výhled na osadu

  • nocleh v chatě 20-40EUR/noc,
  • snídaně 7EUR,
  • večeře o 3 chodech 20EUR,
  • bageta suchá 2EUR
  • bageta obložená 4EUR
  • palačinky 4EUR
  • pivo 3EUR

Cirque de Mafate je opravdová perla pro všechny milovníky pěší turistiky. Nabízí totiž hned několik variant, od jednoduchých po složité, a proto si vybere každý. Tak která se stane tou vaší :-)?