Ráj outdoorových sportů, rozmanitá příroda a pohodoví lidé. Ostrov, který je jako stvořený pro aktivně žijící lidi, kteří mají rádi pohyb v přírodě. Ano, to je kousek Evropy – francouzská kolonie Réunion – ležící v Indickém oceánu, která získá zálibu u každého sportovního nadšence!

Chcete se vydat do této exotiky? Máme pro vás přichystaných několik rad na cestu.

Co potřebuji ke vstupu na Réunion?

Máme pro vás pozitivní zprávu. Réunion je součástí Francie, tudíž zde můžete vycestovat jen na občanku. To je celé. Žádné velké kontroly. S sebou si vezměte alespoň menší obnos v Eurech. Ne všude se totiž dá platit kartou.

Co mám na Réunionu navštívit?

Réunion nabízí širokou škálu překrásných míst a aktivit, které rozhodně musíte zažít! My za týden stihli následující:

Cirque de Mafate

Pro nás byl nejsilnějším zážitkem 3 denní trek kolem vyhaslého sopečného kráteru Mafate. Představte si, že se dostanete do míst, kde se dá dojít pouze několik hodin pěšky nebo helikoptérou a lidé zde stále žijí. Provozují zde malé obchůdky, školy a turistické chatičky, kde můžete po túře přespat. O Cirque de Mafate jsme sepsali článek, který najdete kliknutím ZDE.

Cirque de Mafate

Vulkán Piton de la Fournaise

Na Réunionu se nachází jeden z nejaktivnějších vulkánů na světě – Piton de la Fournaise. Má za následek vznik 3 kaldér – Mafate, Salazie a Cilaos. Procházet se kolem ní je pocit, jako byste se ocitli na měsíci. Díky častým erupcím bývá turisty velmi vyhledávána na pozorování či pohodovou procházku “měsíční krajinou”.

Vodopády

Na Réunionu najdete vodopády téměř na každém rohu. Díky nim se mají možnost místní i turisté aspoň někde vykoupat, když je oceán nebezpečný. Křišťálově čisté laguny vybízí k plavání i skákání do vody. Díky velkému množství vodopádů můžete využít aktivitu Canyoning, kterou zde seženete za částku kolem 60EUR/osobu. My jsme měli možnost vidět vodopády v Langevin, kde chodili canyonisti jeden za druhým.

Canyoning v Langevin

Vodopády v Langevin

Rozbouřené moře

Obrovským zážitkem je vydat se na jih ostrova, kde při přílivu zažijete hlasité burácení a následné tříštění vln o útesy. Réunion má údajně nejlepší vlny pro surfování na světe. Ovšem díky změně klimatu je zde velké nebezpečí útoků žraloků na lidi. Žraloci zde mají výborné podmínky –

Cap Méchant

Městečko Cilaos

Sem jsme přesně po 3 denním treku dorazili. Přivítalo nás nádherné městečko Cilaos ležící v kráteru Cilaos. Nachází se zde krásná tržnice, kde můžete nakoupit suvenýry (vanilku, jejich typické punče a vína, různá koření). Hned vedle najdete kreolský stánek/restauraci, kde jsme se za dobré peníze skvěle najedli. Mít více času, určitě v Cilaos zůstaneme přes noc.

Doporučuje se ovšem odsud vyjít na 2 denní trek na nejvyšší horu Réunionu – Piton des Neiges. Funguje to tak, že odpoledne musíte dorazit do chaty Gîte du Piton des Neiges, kde přespíte ve stanu venku. Vezměte si ovšem teplé oblečení, protože teploty klesají až k 5 stupňům! Ráno potom vycházíte kolem 3:30 na vrchol, abyste viděli východ slunce. Údajně je to skvělý zážitek, ale trasa velmi fyzicky náročná. Místní průvodce říkal: “Krásné, ale jednou stačí.” 😉

Co si zabalit do batohu?

Snažíme se cestovat nalehko, protože se během dovolené vždy často přemísťujeme. A myslete na to, že pokud si bagáž nikde neschováte, musíte ji vláčet celou cestu na zádech ;-). Na Réunion jsme se vydali pouze s příručním zavazadlem.

Do něj jsme nacpali:

 • sportovní oblečení (kraťasy, šusťáky, tílko, tričko, termo triko)
 • softshell bunda a pláštěnka
 • tenisky a sandály
 • pokrývka hlavy
 • plavky, malý ručník
 • sluneční brýle, OPALOVACÍ KRÉM, sprej proti komárům
 • čelovka, spacák, karimatka, stan
 • základní hygiena, doklady + kopie
 • foťák, kamera
 • hodila by se slivovice/Becherovka na košt pro místní

Kolik co stojí?

Osobně doporučujeme vždy mrknout na portál NUMBEO, kde najdete ceny dané země, kam se vydáváte.

 • Cesta MHD: 2EUR
 • Jídlo do krabičky “á emporter” (rýže, maso, čočka/zelenina): 5EUR
 • Nocleh v hostelu: 30-50EUR
 • Jídlo v restauraci: od 10EUR
 • Pivo “La Dodo”: 2,5EUR
 • Půjčení auta/den: 30EUR

 

Jak při cestování na Réunionu ušetřit?

Ceny na Réunionu jsou podobné Francii. Platí se zde Eury a pro nás Čechy se jedná o dražší zemi, než je ta naše.

 1. Doporučujeme jezdit místní dopravou za cca 2EUR na 3 hodiny (na zastávce najdete vždy jízdní řád) nebo stopem. Stopování šlo dobře, ostatně jako na každém ostrově, který jsme navštívili :-).
 2.  Kupujte si hotové jídlo  “á emporter” , což znamená “s sebou”. Za sezení v restauraci zaplatíte na osobu klidně i 5EUR navíc.

Jídlo á emporter – luxusní ryba, čočka a rýže – jídlo na 3 dny!

3. Spěte ve stanu. Stanovat se dá na Réunionu téměř všude. Jen se musíte ráno spakovat pryč. Krásné spaní jsme měli mimo hory například na jihu ostrova v Cap Méchant.

Spaní v Mafate

Místo na stan v Cap Méchant

Réunion je ostrov, kde se žádný aktivní člověk nenudí. Tento článek jsme sepsali z vlastních zkušeností. Strávili jsme zde pouze týden a víme, že by to chtělo víc :-)!

O svých zážitcích rovněž přednášíme. Přijďte si nás a další zajímavé řečníky poslechnout na některé z přednášek. Těšíme se na vás!