Láká tě studium v zahraničí, ale netroufáš si odjet na celý semestr? Máš na cestování na vlastní pěst příliš hluboko do kapsy? Vyzkoušej krátkodobé programy Erasmus+ a podívat se do Dánska, Španělska, Gruzie a dalších evropských destinací už pro tebe nebude problém!

Hoď obavy za hlavu a jdi do Erasmus+

Spousta lidí se může delšího studia v zahraničí obávat. Právě pro tyto bázlivce jsou jako stvořené krátkodobé pobyty Erasmus+, díky kterým si mladí lidé mohou vyzkoušet život a vzdělávání v zahraničí nanečisto. Možností je vícero, ale mezi nejoblíbenější patří Výměny mládeže (Youth Exchange) nebo Tréningové kurzy (Training Course). Obě akce trvají přibližně 10 dní a během tohoto času mladí dobrodruzi poznávají novou zemi, nové kultury a lidi a také si užijí neformálního vzdělávání v podobě nejrůznějších her, přednášek a workshopů. A třešnička na dortu?

Cestovné, ubytování a strava jsou až do výše 100 % hrazeny z fondů EU. Pokud tě předchozí řádky zaujaly, neváhej a čti dál.

Zábava, vzdělávání nebo dobrovolnictví? Není problém!

Pokud míříš za zábavou, ideální jsou pro tebe Výměny mládeže (Youth Exchange). Ty si můžeš představit jako tematické letní tabory zaměřené na tanec, sport, přírodu a další zábavu. Je to příležitost pro všechny ve věku 13 až 30 let, kteří se nebojí získat zajímavé zážitky nejen z cest. A pozor, tato příležitost se netýká pouze studentů, ale i pracujících ve zmíněné věkové kategorii. Projektů se účastní obvykle 30 mládežníků z 5 zemí – 6 účastníků reprezentuje jednu zemi.

Pokud jsi již student vysoké školy, možná spíše uvítáš informačně náročnější tréninkové kurzy (Training Course), které jsou zaměřené především na pracovníky s mládeží, dobrovolníky a jiné motivované zájemce. Účastníci kurzu se neformální cestou vzdělají v odborných oblastech jako je inkluze, média, nezaměstnanost, řešení uprchlické krize nebo v jiných sociálních tématech. Co se týče podmínek účasti, věková kategorie se posunuje na 18 let. Pobyty jsou kratší, většinou 5-8 dní. Setkat se můžeš s účastníky z 10 různých zemí. Výhodou programu je štědřejší finanční krytí ubytování, cestovného i stravy než u Výměn mládeže.

Láká tě dobrovolnictví? Správnou volbou pro tebe bude Evropská dobrovolná služba (European Voluntary Service), která nabízí mladým lidem od 17 do 30 let až na rok dobrovolně pomáhat v Evropě i mimo ni. Vybrat si můžeš zemi, cílovou skupinu, projekt, délku pobytu i neziskovou organizaci, kde se dobrovolničení budeš věnovat. Současně máš možnost navštěvovat jazykový kurz dané země a je ti přidělen lokální mentor. Pokud ti dělají vrásky finance, strachovat se nemusíš. Dobrovolník si platí pouze část cestovních nákladů do a ze země konání projektu. Zbytek cestovních nákladů, ubytování, strava, jazykový kurz, místní doprava a kapesné bude hrazeno z grantu.

Jaké země můžeš navštívit?

Zájemci mohou navštívit všechny země EU.

Více projektů většinou vypisují jižanské země jako je Španělsko, Turecko nebo Francie, ale někdy se šťastlivcům povede dostat i do zemí jako je Arménie, Gruzie nebo severských zemí Norska či Dánska.

Záleží na štěstí a jak přesvědčivě svou přihlášku vyplníš. Z uvedených zemí vyplývá, že se mladí cestovatelé mohou podívat i do asociovaných zemí EU jako je Island nebo Turecko a v současné době čím dál víc atraktivnějších zemí na rozhraní Asie a Evropy – Gruzie, Arménie, Ázerbajdžánu.

Kde projekty najít?

Rozhodl/a ses, že program Erasmus+ zkusíš? Super! Vyhledávat ty pravé výjezdy pro tebe ti pomohou webové stránky a facebookové stránky neziskových organizací. Patří mezi ně například:

http://eycb.eu/

http://beinternational.cz/

http://brnoforyou.cz/

https://www.facebook.com/Tmelnik.cz/

Zkusíš štěstí?

Výměny mládeže, tréninkové kurzy a Evropská dobrovolná služba jsou evropské akce, kde si každý mladý a nespoutaný cestovatel dychtící po nových zážitcích a poznání přijde na své. Kterou vyzkoušíš ty?

CEST FEST ti přeje hodně štěstí u nejen evropských dobrodružství!

 

Autorka: Kristýna Dušková